Mieszkanie pod wynajem - i co dalej?

Wielu z nas marzy o finansowej niezależności, a jednym ze sposobów jej osiągnięcia jest budowanie pasywnego portfela nieruchomości na wynajem. Choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się proste, warto rozpocząć tę przygodę od solidnej edukacji na temat rynku nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, musimy uwzględnić koszty remontu, wyposażenia, a następnie przemyśleć strategię wynajmu. Wynajem, podobnie jak każdy inny biznes, wiąże się z pewnymi ryzykami, dlatego warto nie tylko być ich świadomym, ale także starać się je minimalizować na każdym etapie inwestycji.

Nie istnieje jeden idealny model mieszkania na wynajem, ponieważ wybór odpowiedniej nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak czas, który możemy na to poświęcić, dostępny budżet oraz nasza skłonność do podejmowania ryzyka. Ważne jest jednak, aby śledzić trendy rynkowe i słuchać ekspertów, co pozwoli maksymalizować stopę zwrotu z inwestycji. Osobiście rekomenduję zakup mieszkań w dużych miastach, w atrakcyjnych lokalizacjach – tam, gdzie jest praca, obecność studentów czy rozwinięta turystyka.

Najbardziej poszukiwane na rynku są mieszkania dwupokojowe o powierzchni 35-40 m², które zaspokoją potrzeby zarówno par, singli, jak i seniorów. Tego typu nieruchomości, w razie potrzeby, łatwo jest sprzedać, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność inwestycyjną.

Wybór odpowiedniej umowy najmu

Kluczowym aspektem wynajmu nieruchomości jest wybór odpowiedniej umowy najmu. W przypadku standardowej umowy najmu, musimy liczyć się z tym, że Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów będzie miała tutaj pełne zastosowanie. Ustawa ta daje najemcy bardzo korzystną pozycję, jednocześnie ograniczając możliwości wynajmującego. Wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, co może prowadzić do problemów, takich jak trudności z eksmisją lokatora, ograniczone możliwości podnoszenia czynszu, czy konieczność przestrzegania licznych, często uciążliwych zapisów.

W mojej praktyce zawsze rekomenduję tzw. najem okazjonalny. Choć generuje on dodatkowe koszty i jest bardziej sformalizowany, to daje wynajmującemu znaczną przewagę. Najem okazjonalny umożliwia wyłączenie większości zapisów Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów, co ułatwia na przykład eksmisję lokatora bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego – wystarczy tutaj akt notarialny. Co najważniejsze, taka forma najmu daje większą swobodę w kształtowaniu zapisów samej umowy.

Decydując się na najem okazjonalny, warto pamiętać, że umowa ta nie powinna być przypadkowa ani bezmyślnie ściągnięta z internetu! Powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującym prawem i dopasowana do indywidualnych potrzeb wynajmującego.

Umowę najmu okazjonalnego dla naszych Klientów stworzył jeden z najlepszych radców prawnych specjalizujących się w nieruchomościach - Piotr Dobrowolski.

Jeśli rozważasz inwestycję w nieruchomości pod wynajem i chcesz zminimalizować ryzyko, oraz zadbać o swoje interesy, zachęcam do skorzystania z usług naszych specjalistów. Nasze biuro oferuje profesjonalne doradztwo i pomoc w każdym etapie procesu wynajmu – od zakupu nieruchomości, przez remont, aż po znalezienie odpowiedniego najemcy i podpisanie umowy. Zaufaj ekspertom i ciesz się spokojem oraz bezpieczeństwem swojej inwestycji.

Sylwia Fidelus